Naše nabídka

Víte, co je Apiterapie?

Apiterapii provádíte, už když si dáváte med do čaje... Chcete vědět víc? Přijďte, předám Vám zkušenosti včelařky. Apiterapie zahrnuje 4 základní včelí produkty, kterými jsou: med, vosk, propolis a pyl.

Med 

Med je superpotravina - o tom žádná. Občas se na "obyčejný med" trochu zapomíná, ale při pravidelném užívání je opravdu až zázračně účinný a dokáže pomoci jako léčivý doplněk. A hlavně - je to hned. Zamícháte si med do vlažné vody nebo čaje a pravidelně, alespoň měsíc pijete. Nejlepší je, si ho vypít před snídaní. A že je sladký? A že máte strach, že po něm přiberete? Ano, sladký je, ale pokud ho nebudete konzumovat v obrovském množství, o svou linii se bát nemusíte. Med je totiž z 65 - 75% složen z jednoduchých cukrů.

Vosk

Včelí vosk je přirozeným produktem včel. Na tvorbu 1kg vosku spotřebují včely asi 3 kg medu a 50 g pylu. Lidé používali včelí vosk několika způsoby, mezi nejznámější patří voskové obklady a tělové svíčky. 

Dozvídám se, že spousta lidí má tělové svíčky doma, že si je koupili, ale bohužel už nevědí kdy a jak je použít. Naučím Vás to. A uvidíte, jak je to lehké - nic složitého. 

A voskové obklady? Že jste o nich ještě neslyšeli? Nebo slyšeli, ale máte je doma v šuplíku? Tam Vám nepomohou.

Jasně, vzít si prášek na bolest je jednodušší. Jeho efekt, ale brzo vyprchá a jsme tam, kde jsme byli. Ani voskové obklady, či tělové svíce Vás neuzdraví hned napoprvé. Ale je prokázáno, že už po první aplikaci se ulevuje a po několika aplikacích dochází k podpoře uzdravení. Už jenom tím, že se na chvíli zastavíte a věnujete se sami sobě. 

Propolis

Propolis je pryskyřičný produkt rostlin. Včely ho sbírají a používají ho k zatěsnění škvír a desinfekci prostředí. V úle propolis dokáže eliminovat vznikající plísně, viry i kvasinky.

Dezinfikuje, ničí viry, bakterie i kvasinky. Má antimikrobiální, regenerační, antiseptické a bakteriocidni vlastnosti. Při užívání společně s antibiotiky zvyšuje jejich účinek. Můžeme ho používat jako tinkturu, v krémové podobě, nebo přímo surový. 

Využití tinktury: nanést na vatovou tyčinku a potřít postižené místo - například aft, opar, zubní váček, popraskané rty, ruce, či paty apod. Dále ředěný ve vodě lze kloktat, či užívat vnitřně. Při vnitřním použití můžeme tinkturu nakapat do trochy vody, mléka, medu nebo na kostku cukru. Dávkování se liší podle typu onemocnění. V případě závažnějších onemocnění je vhodné použití propolisu konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Doporučení: při ředění ve vodě vznikne bílá emulze, dřevěným párátkem "sebrat" z hladiny  vrstvičku vosku, která se vytvoří a poté použít . Při potřísnění pevného povrchu lze očistit lihem. Z oblečení nelze odstranit.

Propolisová mast

Složení: propolis, panenský včelí vosk a panenský olivový olej.

Účinky propolisu dle vědeckých zjištění - použití vyplývá přímo z těchto faktů, že propolis je:....

  • baktericidní - ničí a usmrcuje bakterie
  • anestetické - tlumí citlivost a bolest
  • stimulační - povzbuzuje imunobiologický systém organismu
  • antivirové - proti některým virům
  • antimykozní - zastavuje růst a ničí některé plísně
  • antiflogistický - protizánětlivý
  • dermatoplastický - podporuje hojení ran

Já ho nejčastěji používám na suché, či popraskané rty - tam je účinek okamžitý, dále si s ním celá rodina maže ruce i záděry kolem nehtů. Po každé manikůře si poctivě ošetříme celá chodidla. Báječně ošetří chodidla v létě, kdy nosíte sandále. Mějte ho vždy po ruce a natřete i každý bolák, či odřeninu - rychleji se to hojí.

 

Pyl

Pyl, který včely nosí do úlu, nazýváme rouskový. Tento pyl včely v úle zpracují (fermentují) a ukládají ho do buněk - tím vzniká pyl zvaný perga. Včelí pyl je nejbohatším zdrojem aminokyselin, vitamínů a minerálních látek, jaký byl zatím objeven. Pyl je nejdokonalejší jídlo a je to mimořádný zabiják nemocí v počátečních stádiích. 

Pyl má úžasné léčivé účinky. Užívá se vždy krátkodobě  - nejlépe v řádech týdnů. Může pomoci při růstových bolestech dětí, po operacích, či ke zvýšení imunity.

Pozor by si měli dát alergici, dále ti, co mají nemocné ledviny, či ti, co dlouhodobě užívájí léky. Pokud si nejste jistí, radši se poraďte s lékařem, zda je pro Vás pyl jako doplněk léčby vhodný.

Moje zkušenost

Ke svým 45. narozeninám jsem, krom jiného, ještě dostala alergii. Bylo to poprvé a mělo to takový průběh, že to zprvu jako alergie vůbec nevypadalo. Zkrátka jsem od té doby byla alergik, který si od jara do léta musí kapat do nosu a občas vysedět frontu na ORL. A tak šel čas. Zhruba v roce 2017 jsem slyšela o účincích pylu. Na začátku onoho února (má to být na Hromnice..) jsem začala tělu dodávat nejdříve malé množství pylu smíchaného v medu. Dávku jsem pomalu zvyšovala, až na množství dvou lžiček denně. A pak jsem byla plná očekávání, co se bude dít. A děly se věci! Jestli jsem onu pylovou sezónu musela kapky použít dvakrát, či třikrát, tak to bylo vše. Říkala jsem si, dobře, mohl to být slabý rok na poletující pyl. A tak jsem to za rok zkusila znova a opět jsem celé jaro i začátek léta mohla volně dýchat. Nyní si pylovou kůru dávám opět. Už vím, že to není náhoda. Nevím jen, jak to funguje, zda mi pyl zvyšuje imunitu, nebo je to postupným zvykáním na konzumovaný pyl. Musím říci, že je mi to jedno. Hlavně, že to funguje.

Letos (2019) jsem preventivní pylovou kůru opravdu ošidila v domění, že už jsem z toho venku, že už mám alergii pod kontrolou. Pyl jsem konzumovala jen sporadicky, jen když jsem si vzpomněla a to se mi vymstilo. Bohužel jsem zase více jak měsíc byla na spreji pro alergiky. Z toho plyne obrovská zkušenost. Je nutné brát prevenci vážně. Vážně.