Medobraní, aneb když se včelám bere med

Když se včelám bere med 🐝

Představte si situaci. Stojíte u otevřeného úlu ve včelařském obleku (ten vás chrání, ale určitě ne na 100%) a chystáte se včelám vzít med – berete jim v podstatě jejich životní zásoby na zimu. Oni nevědí, že ten bílý medvěd je včelař 👻, který je za týden nakrmí cukrem, oni vidí, že jim berete jejich med! V tomto čase je v úlu zhruba padesát tisíc včel a minimálně třetina se na Vás vrhne a je rozhodnuta položit život (píchnout žihadlo) za ochranu včelstva a hlavně medu…… tolik pro představu co je medobraní.

Medobraní 🍯

Medobraní je pro včelaře, podobně jako vinobraní pro vinaře, začátek období plného různorodé práce . Začne to tím, že je nutné vzít včelám med. Na tuhle práci se vždy moc těším – budu mít konečně med. Jenže…. Jenže musím do včel a ten med od nich nějak dostat, a věřte, dobrovolně to nebude – viz výše. Říkat, neříkat, že ať se nebojí, že je brzo nakrmím – věřte je jim to fuk a lítají a bzučí a snaží se píchat žihadla ze všech svých sil. U toho mě vždy napadne myšlenka (několikrát u každého úlu a to jich mám jen dvacet….) to tam všechno nechat a utéct – zachránit se! Jenže, já chci přeci ten med! Takže nádech, výdech a pomalinku to dodělat. Nebo rychle? Ať už jsem pryč? No nakonec to nějak dopadne, ať už rychle, nebo pomalu, se štípanci, nebo bez nich, med si prostě odvezu. No, co bych Vám jinak prodávala, že? https://www.medovydvorek.cz/ochucene-medy/

Včelaření krásná práce ❤️

Dost často slýchám: „To musí být tak hezká práce!“ To ano je, ale přijďte se někdy podívat na medobraní 🛎. To jde někdy o život!

Komentáře